آموزش وردپرس
خانه / آتش‌فشان / زیبایی آتش فشان در کنار یخ
تور ارزان استانبول

زیبایی آتش فشان در کنار یخ

آتش فشان ها همیشه علاوه بر جذابیت هایی که برای عموم داشته اند، در تعطیلات نیز یک جاذبه توریستی مهم برشمرده می شدند؛ خصوصا اگر این آتش فشان ها نیمه فعال نیز باشند. در کشور روسیه نیز که یکی از سردسیرترین کشورهای جهان می باشد، کوه ها و آتش فشان های متعددی وجود دارد که در مقاله امروز می توانید با یکی از جذاب ترین آنها به نام موتنوفسکی آشنا شوید.

در منطقه کامچاتکا (Kamchatka) فعال ترین، آتش‌فشان موتنوفسکی است. اگر وقتی هوا صاف است به سمت آن نگاه کنید دودی را می بینید که همواره به صورت ستونی از دود وارد هوا می شود. بیشتر مواقع مصب سر آتشفشان نشان دهنده مقیاس جد آن است و در این مورد اغلب بالا ستون دودی به یک کیلومتر می رسد. کوه آتشفشانی موتنوفسکی در پارک نگهداری شده جنوب کامچاتکا قرار دارد که سال ۱۹۹۶ نام آن در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

فاصله کم آتشفشان موتنوفسکی تا مرکز شهر و امکان دیدن تفحص های آتشفشانی به غفلت این مکان را به یکی از محبوب ترین نقاط توریستی برای گردشگرانی از سراسر جهان تحول کرده است. چشم انداز منطقه نیز به حدی زیبا است که نگاه ناظر را از  مصب سر آتشفشان موتنوفسکی به خود عودت می کند و برای همیشه در ذهنش حک می شود. امروزه این منطقه یکی معروف ترین جاهای دیدنی روسیه محسوب می شود.

موتنوفسکی آتشفشانی با اسكلت پیكره بندی پیچیده و قدیمی جالب است. در حال حاظر این آتشفشان عجین از چهار آتشفشان چینه ‌ای درهم ‌آمیخته با ساختاری عمدتا بازالتی تشکیل شده و چندین لب زمام آتشفشانی بر فراز آن قرار دارند. این سختار در طی چند وهله بر و فوران شكافتن شکل ویلان و پیداشده اند و بیش از ۲ کیلومتر طول و ۴۰۰ متر عمق دارند. لگام فم جنوبی با یخچال ذاتی اشغال شده است. مبنا پا های آتشفشان با شیوع های یخ زده گدازه مشكل شده است. در غرب لب زمام اصلی، یک مصب سر فعال قرار دارد که جوان ترین و فعال ترین آن ها است. آخری جوش آمدن آن در سال ۱۹۶۰-۱۹۶۱ رخ داد.

در شمال شرقی لجام می توانید تفحص های آتشفشانی را به وضوح ببینید. هم عصر امروزین چشمه های آب گرم، بخارات شدید و مواد جوشان از همه جا خارج می آیند و از کیلومترها دورتر قابل رویت هستند. دی اکسید کربن، متان، دی اکسید گوگرد وبخارهای آب که از دهانه خارج خارج می شوند می تواند به دمای متجاوز زیاد برسند. در سال ۱۹۸۳ رکورد دمای آن ۵۴۰ درجه سانتی گراد بود. در لبه مصب سر ها می توانید تکه های گوگرد خارج شده به رنگ زرد را نظاره کنید که از متراکم شدن گاز سولفور شکل غمناك اند. هنگامی که آن ها را در دست می گیرید علاوه شکننده هستند.

این آشتفشان ها هنوز فعال هستند. جوشیدن های اخیر عمدتا از قیف فعال رخ داده اند. در صد سال گذشته ۱۰ غلیان نوع به نوع و همگون به شدت های ملون روی داده است. که آخری آن ها در ماه مارس سال ۲۰۰۰ بود. این جوشش در ولد انفجارات زیر قدسی گازهای زیاد داغ رخ داد و باعث تشکیل لگام فم ای آتشفشانی با قطر ۲۰۰ متر شد.


فعالیت های آتشفشانی موجب بالا رفتن دما می شوند، آب های یخ چال های فطری و زمین های برفی از قله های آتشفشان موتنوفسکی جاری می شود و گاهی روزگار تشکیل دخمه های عجیب و غریب و پر پیچ و خم را شکل می دهند. اگر به یکی از این غارها بروید محصور وصله زینت نوری که حین غروب بر سقف های یخی لخت تابان می شود خواهید شد. این كرامت خلق همیشه قابل نگرش باصره نیست. روی دادن آن مراوده به دمای هوا در آن زمان از سال و مقیاس برف موجود دارد. مطمئنا تماشای زیبایی آتش فشان در کنار یخ چیزی نیست که شما نیز بتوانید به سادگی از کنار آن عبور کنید.


صعود به موتنوفسکی در میان گردشگران و مردم محلی کامچاتکا بسیار دوست و رایج است. برای کوهنوردی صعود تعقید به حساب نمی آید و تنها چند ساعت برای پیوستگی به آن زمان لازم است. هدف اصلی فتح قله نیست بلکه پیوستن به لگام فم ساكت آرامش است. با آمدن به فلات موتنوفسکی گردشگران می توانند به یک کوه آتشفشان دیگر به نام Gorely که در جوار آن قرار رنجیده بروند و از بغاز های آن شگفت زده شوند.

تور استانبول لحظه آخری

درباره ی seobartar

همچنین ببینید

قیمت تور کیش اردیبهشت 98 هتل ارم

برای سفر به جزیره کیش برنامه‌ریزی کنید یکی از بهترین و پر طرفدارترین تفریحات برای …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *